Sword of the Stranger/Stranger: Mukou Hadan[Movie][2007]

Çok net başlıyorum; Ninja Scroll ve Ninja Resurrection’da beri, bu kadar keyifli bir samuray çalışması denk gelmemişti. Kendinizi hazırlayın.

Not: Filmin altyazısı da bizden çıkma, izlemenizi öneririm.
Bağlantı: Sword of The Stranger Altyazı

Açık konuşmak gerekirse, samuraylar ve onların kültürleri hakkında bildiklerim çok sınırlı. Biraz kitap, biraz internet ve biraz da animeler işte. Amma velakin bilgi dağarcığımı çok da önemsemem karşıma gelirse samuraylı bir anime, yapışırım. Hele ki böyle kaliteli bir çalışma ise, al atıştırmalıkları da geç ekranın karşısına.

Konumuz Sengoku döneminde, henüz daha toprak savaşlarının durulmaya başlamadığı zamanda geçiyor. Asıl kahramanımız Kotarou ve köpeği. “Sword” sahibi “Stranger” ise, Nanashi adında geçmişini hatırlamayan bir samuray.

Kotarou’nun kovalanmasını durduran şahıs olarak hikayeye giren Nanashi, 10 altın karşılığında Kotarou tarafından koruma olarak işe alınıyor. Henüz tam olarak ne olduğu, nereye gittiği ya da oralarda neden bulunduğunu bilmediğimiz savaşçımız, bir olay dolayısı ile kılıcını çekmiyor.
Sanki biraz Rurouni Kenshin gibi mi oldu?

Kotarou’nun mevzusunu ise hemen birkaç dakika sonra öğreniyoruz.

Çin ordusunun gizli bir birimi olan Ming, ölümsüzlük iksirini yapabilmek için küçük bir erkek çocuğuna ihtiyaç duymaktadır. Kotarou’nun kanını bazı bileşenlerle karıştıracak ve çıkan solüsyonla, merhemle -neyse artık- sonsuza kadar yaşamak için bir yöntem elde edeceklerdir.

Bu arada Kotarou’yu yakalamak için hazırlanmış birimin başında Rarou adlı bir vatandaş var. Rarou’nun asıl olayı aslında komutanlık yapmak değil, kendine rakip olabilecek savaşçılar bulmak ve kendini test etmek.

Bu şekilde Nanashi’yi, Kotarou’yu ve Rarou’yu aynı kazana atın, karıştırın. Temiz ve güzel animasyonlar, akıcı bir anlatım, heyecanlı bir hikaye ve iyi resmedilmiş aksiyon sahneleri ekleyin. İşte bu derece başarılı bir filmle karşı karşıyayız.

Bu aradan filmin kan ve vücut parçaları konusunda bayağı cüretkar olduğunu da ekleyeyim. Öyle iki kılıç çarpışması, bir iki efektten ibaret olmadığını izlemeden önce aklınızda tutun.

Nihayetinde aslında Sword of The Stranger size inanılmaz yenilikçi bir hikaye ya da hiç denenmemiş bir aksiyon sunmuyor. Elimizdeki materyali, sıkı anime izleyicileri farklı çalışmaların birleşimi olarak görebilir. İlk kez izleyip bitirdikten sonra, ağzımda bir Ninja Scroll, Rurouni Kenshin, Seirei no Moribito ve çizim olarak da Fullmetal Alchemist kıvamında bir lezzet bıraktı. Fakat iyice düşününce, bu aklıma gelen çalışmaların hemen hepsinin gerçekten muhteşem başyapıtlar olduğunu görebiliyoruz. Demek ki mal iyi, sunum güzel, izleyici mutlu. Bu da eşittir, eğlenmek için ne lazımsa var.

1 thought on “Sword of the Stranger/Stranger: Mukou Hadan[Movie][2007]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir