Space Adventure Cobra [TV][1982]

Space Adventure Cobra

Çok az karakter vardır ki ünlü olmamasına rağmen herkes tarafından tanınır ve diğerlerinin bilmediği bir meziyetmiş gibi bu bilgiye sarılınır. Konuşulurken ondan abartılı biçimlerde bahsedilmez ama cümlelerin içeriğinde, sakinlikten eser olmayan bir çeviklik hakimdir.

cobra

Cobra karakteri ve onun içine girdiği olaylar –Cobra’nın etrafında olay gelişmez, Cobra kendini olayların göbeğine atar- ile bezeli 39 bölümlük bu seride, hayatını değiştirmek isteyen bir anti kahramanın geçmişinden gelen izlerin takibini izliyoruz.

Öncelikle, Cobra hakkında hiç bilgisi olmayanlar için biraz çerçevemizi belirleyelim.

Bir uzay korsanı olan Cobra ve sağ kolu olan Lady –ki Lady’nin de kendine özel hikayesini, Cobra’nın ikinci OVA’sı olan Time Drive yazısında bulabileceksiniz- ikilisinin hayatı, hırsızlık ve korsanlıklarla örülü olarak ilerlemekteyken, bu hayat ve kavgalardan bunalan Cobra (yani en azından büyük oranda bu yüzden), yüzünü değiştirip, hafızasını sildirir. Bu sayede geçmişini ardında bırakacağını ve tüm bu etraflarında gelişen silahlarla örülü dünyadan kurtulacağını düşünür. Cobra’nın değiştirmediği iki belirgin özelliği ise sol kolunu çıkardığında kullandığı silahı ve ağzından düşürmediği purosudur. Bu değişimden sonra artık Cobra kendisini kenara çekmiştir ve farklı bir hayata başlar.

TV serisinin başlangıcında, sıradan bir firmada, sıradan bir işte çalışan ve sıradan bir maaş alan Johnson, yardımcı robotu Ben ile tartışmaktadır. Maaş çekini alan Johnson, az da olsa bu keyfini, Ben’in de diretmesi ile sanal düş makinelerinde kullanmaya karar verir. Kendisine belirlediği düş programına yatan Johnson, geçmişini gördüğü bir rüyadan kalktığının farkında olmadan, heyecan ve keyifle yola koyulur. İş biraz da pokerde, rulette ve 21 masasında şansını denemeye gelince, gereğinden çok kazandığı para başına bela olur. Görevlilerin(!?) nezaretinde, müdürün odasına yaptığı ziyarette karşılaştığı kişi aynı rüyasında yer alan düşmanlarından biri gibidir.

Tabi kumarhanenin kaybettiklerini geri almasının en kolay yolunun, kazananı ortadan kaldırması kuralını bozmayan bölümde Johnson, en zor anında sol kolunu parçalanmış olarak bulur. Garip bir korku ve heyecan içinde evine kaçan Johnson, parçaları birleştirmiş ve hatırlamamak için sildirdiği geçmişine geri dönmüştür. Ama artık yüzü başka bir yüz, eski kimliği ise dirilmemek üzere ölmüştür.

Dizinin en etkileyici yanı, her ne hikmetse sürekli karşımıza çıkan seksi hatunlar ve Cobra’nın silahı diyebiliriz. Cobra evreninde yer alan hemen hemen tüm gezegenlerin tüm hatunları ve tüm kıyafetleri, sadece seksi olmaları için yaratılmışlar denilebilir. Hatta serinin ilk hikayesinde –on ikinci bölümde biten ve üç kız kardeşin hikayesini anlatan “Three sister Arc”- gördüğümüz kardeşlere bayılmamak elde değil. Sürekli farklı gezegenlerden gelen dişiler de cabası.

Gelelim sol kol hikayesine… Yukarıda da geçtiği üzere, Cobra’nın sol kolu aynı zamanda bir silah. “Psychogun” olarak geçen silahın o kola nasıl yerleştirildiği bilinmiyor. Bilinen tek gerçek, silahın tamamen Cobra’nın sinir yapısına entegre olmasından dolayı, Cobra’nın onu istediği zaman ve istediği şekilde ateşleyebilmesi. Yakın zamanda sinema salonlarında karşılaştığımız “doğrusal hareketten sıyrılabilen mermi” mantığının ilk örneğidir Psikosilah. Cobra, ateş ettiği enerji hüzmesini, istediği şekilde yönlendirebilir. Bu da onu, diğer tüm korsanlardan daha tehlikeli, tüm silahlardan da daha öldürücü kılar.

Cobra hikayesinde, olay akışını yönlendiren, asli olarak karşımıza üç kahraman çıkar. Bunlardan ilki olan –tabii ki- Cobra’yı  tanıdık. Gelelim diğer ikisine.

İkinci kahramanımız Lady, Cobra’nın sağ koludur. Gemiyi kullanır, Cobra’nın arkasını kollar, çok iyi bir savaşçıdır ve daima mantığını kullanır. Lady’nin tüm geçmişini OVA’ya sakladıklarından, biz de burada ondan bahsetmeyeceğiz ama bilinen özelliklerinin yanında, bir de özel bir metalden yapılmış vücudunu unutmamak gerekir. Gene seksiliğin dışa vurumu olarak resmedilmiş bir vücut ile, onu saklayan çelik bir zırh gibi görünen kaplaması, birçok bölümde de fark edeceğiniz üzere çoğu silaha karşı da dayanıklıdır. Tabi bir de her ne kadar Cobra’nın gemisi olsa da, Turtle’ın kontrolüne ondan çok daha hakimdir.

Son kişiliğimiz ise, kahraman listesine adı konmuş olsa da, aslında Cobra’nın can düşmanı olan Crystal Bowie’dir. DVD’lerde “Crystal Boy” olarak çevirilmiş olsa da, doğrusunu kullanıyoruz. Crystal Bowie, Korsanlar Loncası’nın kiralık katillerinden birisidir ve son görevi Cobra’yı öldürmektir. Tabi Cobra’nın ortadan kalkması ile –hafıza silme ve yüz değiştirme operasyonu sonucunda yaratılan konsept üzerine- kendisine Lonca içinde üst kademelerde bir yer edinmiş ve ve çok korkulan bir güç haline gelmiştir. Crystal Bowie’nin “kristal” adını almasının sebebi ise, özel bir tür camdan üretilmiş olan ve lazerlerin etki etmediği bir vücuda sahip olmasıdır. Cobra’nın Psikosilahının da kifayetsiz kaldığı bedeni sayesinde, en korkulan ve ezeli rakip halini almıştır. Bu arada neden “Bowie” derseniz, tamamen mangaka Terasawa Buichi’nin David Bowie hayranlığından ileri gelen bir mevzudur.

Bu üçlünün dışında gelişen bütün olayların, gene bu üçlünün ellerinde çözüldüğü hikayeyi izleyin, çünkü ardından bir film, iki tane de OVA bitirmeniz gerekecek. Hepsi tamamlandıktan sonra da, 2010 içinde yayınlanan yeni Cobra serisi için hazırlanın.

En çapkın hikayenin kahramanı, yasaların hem yanında, hem de karşısında olmasıyla ünlü Cobra’nın ilk yapımını gerçek bir sanat eseri olarak görebilirsiniz.

Bölüm listesi:

 1. Resurrection! The Psycho Gun!
 2. The Mysterious Zygoba!
 3. Long Time Enemy! Crystal Boy
 4. Evasion! The Cido Penitentiary
 5. Who Is The Powerful Sniper!?
 6. The Magician`s Identity!
 7. Jane`s Revenge!
 8. Final Fight! Cobra vs. Boy
 9. Here They Are! Snow Gorillas
 10. The Tattoo`s Secret
 11. Zados: The Sand Planet
 12. Amazing: The Ultimate Weapon
 13. The Death Roullette
 14. The Great King of Bad Galtan
 15. The Friend of The Dragon`s Crystal!
 16. In Hell! Rug-Ball!
 17. The Good-For-Nothing Team
 18. Death Game! At 0078!
 19. Will The Victory Home-Run Be Ours!?
 20. Mortal Fight! The Terrible Sand Sea
 21. The Two Kings of The Sword
 22. The Underground Visitors
 23. Tomb at the Bottom of the Ocean
 24. Would You Care for a Robot?
 25. Cobra died!?
 26. Letting the war to others.
 27. Evil Emperor! Salamander
 28. Cobra returning the hate
 29. The North Pole Man – Warm blooded.
 30. How to defeat Salamander
 31. Bye! My Cobra!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir