Kafka Inaka Isha/Franz Kafka’s A Country Doctor [Movie][2007]

Kafka’nın dünya literatürüne kattıkları aşikar. Hatta aslında bazı yazarlar var ki, ders kitapları yerine onları okutsalar ve çocuklardan yorumlamalarını isteseler daha büyük gelişim kaydedebiliriz.
Kafka’nın “A Country Doctor” hikayesini anime haline getirmiş bu çalışmada, bir köy doktorunun hasta evine davet edilmesi ve sonradan başına gelenleri izliyoruz.

Bilmeyenler için, bu hikayede doktor imkansızlıklara koşulan adam rolündedir. Ondan başarılamayacak şeyler isterler ve sonunda da yapamadığı için dalga geçerler. Ayrıca insanın her şeye yetişemeyeceği için duyduğu korku ve beceriksizlik hissini de sert bir biçimde anlatır.

Psikanaliz yapacak durumda değilim tabi ki ama insanın doyumsuzluğundan girip, korkularla yüzleşmeye kadar geniş bir skalada türlü çıkarımlar yapabilirsiniz.

Hikayenin başına doktoru ve hizmetçisini bir hastaya yetişmeye çabalarken buluyoruz. Atı ölmüş olan doktor, çağırıldığı yere gitmek için gereken atı bulamazsa hasta ölecektir. Tam bu sırada ortaya çıkan bir kişi ona iki tane at verir ama doktor yokken de hizmetçisine tecavüz edeceğini söyler. Doktor atlara bindiğinde bir anda kontrolden çıkan atlar yola koyulur ve iç hesaplaşmalar sahnelerini seyretmeye dalarız.

Bu tarz koyu psikolojik eserlerin çizilmesi sırasında kullanılan tekniği seviyorum açıkçası. Eğer standart bir animeymiş gibi çiziliyor olunsaydı, bence gereken o sert imajı veremeyecekti. Her ne kadar burada esas olan hikaye gibi dursa da, siz animasyonu da ona uydurmazsanız içinden çıkılmaz bir kısır döngüye düşer ve vermek istediğiniz o etkiyi boşa sallamış olursunuz.

Sonuç nedir peki? Kafka Inaka Isha kesinlikle belli bir yaşın ve birikimin üzerine izlenmesi gereken bir kısa film. Eğer öyküyü ve Kafka’yı tanımıyorsanız, zaten sizin için bir etkisi olmayacaktır. Ama ucundan kıyısından dokunduysanız merakınızı cezp edecek ve bilindik bir öyküyü, bir de tiyatro sahnesindeymiş gibi izlemenize yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir