Hungry Heart: Wild Striker [TV] [2002]

Hungry Heart Wild Striker

Çok uzun yıllardır süregelen ve maalesef bozulmayan bir durum var. Ne yaparsanız yapın, spor konulu animeler yeterli ilgiyi görmez ve kesinlikle doğru dürüst para harcayarak serinizi insanlara tanıtamazsınız.

Bu konsepti sadece Tsubasa (ilk seri), Ganbare Genki, Hajime no Ippo ve Slam Dunk biraz genişletebildi. Onlar dışında da zaten spor konulu seri yapıp da para kazanmış, sürekli devamı gelmiş bir çalışma bilen varsa beri gelsin. Zaten toplasan ana konusu spor olan kaç seri bulunabilir ki? 10? 20? Bilemedin 50 olsun. Şu an dünya üzerinde kayıtlı (yan konu değil, esas konu sportif bir faaliyet olacak) toplam 114 seri/Ova/film var görünüyor. Kaç tanesini biliyoruz acaba?

İşte o çalışmalara bir ek daha Hungry Heart. Her ne kadar sorunlu olsa da, benim yüreğimde keyfi bir başkadır gene de.

Kanou Kyosuke ağabeyinin gölgesinde kalmış, onun aşırı yetenekli bir sporcu olmasından dolayı da kendi kendine bir kompleks geliştirip, futboldan kopmuştur. Her ne kadar eğitilmesi gerekse de, genel olarak başarılı bir futbolcudur. Ağabeyi ise, spor hayatına AC Milan’ın orta sahasının beyni olan, başarılı ve gıpta ile bakılan bir noktada bulunmaktadır. Zaten ağabey kompleksi olan bir çocuğa da, “futbolcu ol” demek ve İtalya liginin en güçlü takımlarının bir tanesinde oynayan birisini hedef gösterirseniz, kaçması olağandır.

Nihayetinde Kanou kendisini bir şekilde kız futbol takımının koçluğunu yaparken ve futbola tekrar giriş halinde bulur. Oradaki günleri, yarınları için ilk adımları olacaktır.

Hungry Heart’ın birkaç enteresan özelliği olmasına rağmen, aslında en ilginci Tsubasa’nın çizeri Takahashi Youichi tarafından hazırlanmış olması. Yani yıllar sonra, Tsubasa’nın bir kalem ilerisini deneyen bir efsane ile karşı karşıyayız. Ya da en azından böyle olmasını bekliyorduk. Başarabilmiş mi dersiniz?

Bana göre hem evet, hem de hayır.

Evet, çünkü Tsubasa’nın “maç başına 6 bölüm” ve “turnuva başına neredeyse bir sezon” izletme zorunluluğu, sahanın asla bitmeyen koşularla geçilememesi, hemen her durumdan çıkacak abartı insan üstü güçlere sahip tasarımlara sahip olması ve bu yüzden de gelecek çalışmalar için kendi önünü tıkaması gibi sorunlara sahip değil Hungry Heart. Daha fazla insan ilişkilerine yönelmiş, daha gerçekçi (daha gerçekçi ama tamamen gerçek tasarlanmamış) maç senaryolarına sahip, anlatımlar daha kısa ve sonucu çok da kolay tahmin edemeyeceğiniz bir çalışma olmuş artık. Biraz olgunluk dönemi denemesi gibi.

Mesela her şey bir yana, Tsubasa’da maçlar akıl almaz sonuçlarla bitebiliyordu. Sadece Tsubasa oynuyor diye, on, on beş gol atılan maçlar oluyordu ve Tsubasa’nın takımı hiç yenilmiyordu. Kaleci sağa mı atlıyor? Top hemen yol ortasında sağdan sola falso alır. Kaleci sağa atladı ama top bir anda sola mı falso aldı? Kale direğine tekmeyi basar, en sola doğru uçarak topu yumruklar ve gol olmasını engeller. Kaleci golü engelledi mi? Saatte 80 km hıza ulaşan bir forvet ya da Tsubasa topu yakalar, inanılmaz bir hareketle kendi etrafında topla birlikte beş tur döner ve ters köşeden gelen adama röveşata ile gol attırır. Bu abartıların çoğu Hungry Heart’ta yok. Belki onda birini görebiliyorsunuz.

Tsubasa’nın bu mükemmel oyununu gören hiçbir takım gelip ona teklif vermez. Onun yerine, bir tanıdık vasıtası ile yurtdışına gitmek için bekler de bekler.

Hayır, çünkü Tsubasa’nın bizde bıraktığı etki çok farklı idi. Kim bilir kaç kişinin top peşinde kolu, bacağı sakatlandı sırf Tsubasa gibi oynamaya, onun hareketlerini taklit etmeye çalışması yüzünden. ne zaman futbolla ilgili bir karşılık bulunması gerekse, “Tsubasa gibi” diye bir tanım ortaya atılır oldu. Hungry Heart’ın böyle bir kalibresi olmadığını görebiliyoruz.

Bunun dışında artık Takahashi Youichi’nin kafasındaki şablondan olabilir ya da stüdyo ucuza kaçmış demek istemesem de, animasyonlar standart ve kendisini tekrar eder şekilde hazırlanmış. Belli pas, kanat ve şut hareketlerini hep aynı animasyondan izliyoruz. Farklı bir açı ya da şekil çalışılmamış.

Bir de ilk sezonun açılış parçası gerçekten harika. Ama ikinci sezon o kadar da başarılı değil. Gönül isterdi ki aynı kalite devam etsin ama olmamış.

Peki son sözlerim neler?

Bence Hungry Heart, her anime severin izlemesi gereken, her arşivcinin bulup saklaması gereken, her spor animesi seyircisinin takip etmesi gereken bir yapım. Eksikleri olmasına rağmen, gerek adrenalin, gerekse de daha gerçeğe yakın olması dolayısı ile sizi konuya bağlamayı ve takip edilmeyi sağlıyor. Serinin sonu da güzel bağlanıyor ama onu da izleyerek görün diye bahsetmeden geçiyorum. Ek not olarak da, biraz dikkat ederseniz Kanou’nun büyümüş Tsubasa gibi göründüğünü söyleyebilirsiniz.

Bölümler:

Are You Kyousuke?
Thank you… Coach!
I`m Not Gonna Lose!
Me? What? Defender?
Running Away?
Why do you have to be a Forward?
Don`t underestimate Soccer!
Absolutely nobody will pass me!
If you`re a man, what`re you getting scared for!?
I can see it! I can clearly see it!
Kyosuke-kun is Akanegaoka`s weakpoint?
Don`t be taken by the posts!
Hot-headed Mister!
Everyone! Locker room Meeting!
What kind of shot was that?!
I can`t take it anymore!!
I`ll Force You to Come Out!
There`s something wrong with Rodrigo!
If I say I`ll make it, I`ll make it!!
It`s not like you to hesitate!
You`re a Bad Loser!
What the hell are we doing?
An Open-Air Bath?
You Guys are too Impudent!
Me, Seizing the World of Soccer!
I have waited for this!
Let the penalty shoot-out begin!
Do what we always do?
Bring It On, Sergeant Chin!
I made it, Brother!
I Don`t Feel Excited at All Today…
Kanou Kyosuke… I Wouldn`t Forgive You!
It can`t be… Kanou`s the captain!?
You`re 10 Years Too Early… Bird Nest Head!
Why did this have to happen to Kyosuke-kun too!
What are you doing, guys!
Isn`t anyone else coming!?
Captain Esaka…!?
Eat and run woman! How long are you going to sleep?
I was finally able to come back…
T-Twelve Goals!?
Who`s that? Sergeant Chin?
Can you give me a little time to think?
“Father, I`m okay now.”
Come, Bring It!!
Itemae Soccer?
Where are you planning to take me?
How can we stay in this horrible place?
Murakami, can you stay a while longer?
I`ve been waiting for you, Kyosuke! At the High School
The spirit of Jyoyo
Take a walk, Kyosuke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir