Hagane no Renkinjutsushi [Fullmetal Alchemist] [TV] [2003]

Hagane no Renkinjutsushi

Bir kahramanı kahraman yapar nedir? Özellikleri mi, yaptıkları mı, kurtardıkları mı, çalışmaları ya da düşünceleri mi? Yoksa yenilgilerden ders alıp daha da bilgi ile büyüyüp, düşüncelerini şekillendirip ilerlemeye çalışması mı?

Kahramanlar bizden midir, yoksa çok farklı bir yerdeler midir? Onları anlatmakla bitirebilir miyiz, yoksa aslında bizim kahraman gördüklerimizin hikayesi, bizim göremeyeceğimiz kadar basit ve acılı olabilir mi?

Belki de sizce, kahramanlar hiç olmak istemedikleri bir kılıfta yolculuk ediyor olabilirler mi? Onların “normal bir insanın yapması gereken” diye gördüklerini, biz yüceltiyor olabilir miyiz?

Hiromu Arakawa’nın devam eden mangasının, 2003 yılında TV için serileştirilmiş 51 bölümlük yapımıdır. Edward kardeşler olan Alphonse ve Edward Elric’in simya tabanlı yolculuğunu anlatan çalışmada, bilimsellik, kahramanlık, yenilgiler ve çaresizlikler üzerine kurulu bir sevgi hikayesi izliyoruz.

Normalde serileştirilen mangaların ya bir bölümü anlatılır ve izleyici manga okumaya yönlendirilir ya da mangada anlatılmayan bir paralel zaman ya da evrenden tat alınması beklenir. Fullmetal Alchemist’in bu sürümünde ise, mangaya bağlı kalır şekilde başlayan seri bir süre sonra tamamen kopuyor ve kendi evrenine geçiyor. Hatta ardından gelen filmle beraber –ki o filme aslında 52. bölüm diyebiliriz- seri sonlandırılıyor. Tabii mangası hala devam eden bir serinin sonu olmayacağı için, uygun olacağı düşünülen bir son yaratılmış durumda.

Mangayı okumuş ya da bir şekilde duymuşsanız, neredeyse mangayla bir başladığını ama anlatımın bayağı farklılaştığını göreceksiniz. Tabii bu gene de FMA’nın çok yüksek puanlar almasına bir engel teşkil etmiyor.

Konuya gelirsek, simya temelli dediğimizden dolayı ilk önce onu açıklayalım. Simya, binlerce yıldır bilim çevrelerinin, felsefecilerin ve büyücülerin takip ettiği mistik bir bilimdir diyebiliriz. Maddelerin temel taşlarını bir araya getirerek farklı materyal yapıları oluşturmak olarak özetlenebilse de, tabii ki çok daha akademik olarak anlatılabilir.

Animemize konu olan simya tabanında da, babadan simya bilgisi ve yeteneği geçen iki kardeşin, annelerinin vefati ile bulaştıkları ve çocuk yaşta oldukları için ön inceleme yapmamalarından dolayı ağır sonuçlarla karşılaştıkları bir hikaye var.

İlk bölüm itibariyle zaten anlatıldığı için sorun olacağını sanmasam da, aşağıda yazılanların animeyi izlememişlerin okumamasının daha iyi olacağını ekleyeyim.

Resembool kasabasında mutlu bir yaşantı süren kardeşlerin babası, bir gün dönmemek üzere evden ayrılır. Bu arada geride simya kitapları, formüller ve notlar bırakmıştır. Bu çalışmaları okuyarak günlerini geçiren kardeşler, ufak simya denemeleri yaparak, çok sevdiği anneleri ile yaşamaktadırlar. Bir gün hiç düşünmedikleri bir şey olur ve anneleri ölür. Bu ağırlığın fazla geldiği kardeşler, simyanın en büyük tabusunu çocuk akılları ile yıkarlar ve insan dönüştürmeye kalkışırlar.

Her ne kadar simyanın özünde eş takas ilkesi yer alsa da (yaratmak istediğiniz ne ise, onun özelliklerine eş değerde bir ödeme yapmalısınız), bu deneme hem tabu olması, hem daha önce hiç başarılamamış olması, hem simya bilgilerinin yetersizliği, hem de anne sevgisinin bir karşılığı olmaması yüzünden başarısızlıkla sonuçlanır. Üstelik bu başarısızlığın sonuçları, düşündüklerinden de ağır olur.

Büyük kardeş Edward’ın sol bacağı, küçük kardeş Alphonse’un ise tüm vücudu takas adına simya dinamikleri tarafından yok edilir. Annesini hayata döndürmek adına kardeşinden vazgeçemeyecek olan Edward, sağ kolunu takas kanununa kurban eder ve kardeşinin ruhunu, simya kullanarak odada bulunan bir zırh ile birleştirir.

Hikaye bundan sonra, vücutlarını geri alma çabaları üzerine şekillenecektir.

Yapım 20. Yüz yıl civarında, paralel bir evrende geçer. Harita ve bilim farklılıkları olan bu dünyanın temelini simyagerler ve ordu oluşturmaktadır. Her ikisinin de birbirlerine olan düşmanlıkları ve yakınlıkları, hatta nefretleri ve ortaklıkları dolayısı ile, çok büyük savaşlar ve insan kıyımları yaşanmıştır.

Hikayenin ilerleyişini ve kaderini değiştiren Ishbal kasabası da buna en iyi örnek olarak verilebilir.

Bu arada ufak bir notu da ekleyelim;

Ordu simyageri olmadan önce Edward olarak bilinen kahramanımız, orduya katıldıktan sonra özel bir isim alır ve Fullmetal Alchemist (Metal Simyager) olarak tanınır. Bunun sebebi de kolunu ve bacağını feda ettiği simya deneyleri sonucunda, akrabası kadar yakın olan ve çok yetenekli birer metal protez yapımcısı ve tamircisi olan büyükanne Pinako ile Winry’nin, kayıp uzuvları yerine ona sinir sistemi ile birlikte çalışan metal uzuvlar eklemesidir.

Herşeyi bir kenara koyarsak FMA, çizimleri ve müzikleri ile de kendine anime dünyasında çok sağlam bir yer edinmiştir. Savaşan ama insanlığından ödün vermeyen kahramanlarımız ve bilimsel bir hikayenin aktarımı insanı içine çekerken, çevre ve tasvirlerin kaliteli çizimleri de sizi görsel bir şölene davet ediyor.

Fullmetal Alchemist’i güzel kılan şeyler sadece hikayesi ve çizimleri değil tabii ki. Hikayede karşılaştığınız hemen her karakterin geçmişleri, niyetleri, istekleri, arzuları ve savaşları o kadar basit ve derin anlatılmış ki, kendinizi her birinin yerine tek tek yerleştirebiliyor, onlarla özdeşleşebiliyorsunuz. Bu arada simyanın derinlerine dalıp kimeralarla, felsefe taşıyla, diğer dünyayla karşılaşıp geriliyor, meraklanıyor ve devam ediyorsunuz.

Nihayetinde 51 bölümlük bir serüvenden, kesinlikle keyifle ayrılacağınızın garantisini verebilirim.

Unutmadan, bu seriyi bitirdikten sonra, 2009 yapımı olan yeni FMA serisine başlayabilirsiniz. Onun incelemesini de ayrı olarak yapıyorum.

Bölümler:

To Challenge the Sun

Body of Taboo

Mom……

Transmutation of Love

Dash! Auto-Mail

National Alchemist Qualification Test

The Night of the Chimera’s Cry

Philosopher’s Stone

Silver Watch of the Dog of the Military

Thief Siren

Plain of Pebbles, Part 1

Plain of Pebbles, Part 2

Flame vs. Fullmetal

The Right Hand of Destruction

Ishbal Massacre

That Which is Lost

House of the Waiting Family

Marcoh’s Notes

The Genuine Truth Behind Truths

Guardian’s Soul

Crimson Glow

Created Human

A Heart of Steel

Affixing Memories

Farewell Ceremony

Her Reason

Teacher

One is All, All is One

Untainted Child

South Headquarters Assault

Sin

Dante of the Deep Forest

Kidnapped Al

The Theory of Greed

The Reunion of Fools

The Sinner Within Me

Flame Alchemist, Fighting Lieutenant, Mystery of the Thirteenth Warehouse

With the River’s Flow

Eastern Civil War

The Scar

Holy Mother

I Know His Name

The Stray Dog Has Ran Away

Hohemheim of Light

The One Who Lets Her Heart Rot

Human Transmutation

Sealing the Homunculus

Farewell

Beyond the Gate

Death

Munich 1921

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir