Btooom! [TV] [2012]

Btooom!

Yaşayanların büyük çoğunluğu, bir şekilde ve bir zamanda mutlaka “keşke şöyle olsaydı” demiştir ve diyecektir. Oyuncular kendi karakterlerini ya da canlandırdıklarını, enstrüman çalanlar beğendikleri müzisyen gibi olmayı, hatta en basitinden kedi, köpek olup kafamıza göre yatıp kalkmayı istemiştir.

 

Biz anime severler için de, belki bir animedeki karaktere özenerek, belki o şartlarda bulunmak isteyerek ya da belki oradaki olayalrın gerçek dünyada da yaşanabilmesi dileyerek bu arzulara eşlik etmişizdir.

 

Ve işte karşınızda BTOOOM!. Dilediklerini alan oyuncuların yeri.

Bugüne kadar denenmiş ve sonuna kadar tutmuş iki yapım var ki, aynı türün doğu ve batı uçları olarak yeterince kişiye ulaştılar. Battle Royale ve Hollywood çakması olarak değiştirilmiş sürümü olan Hunger Games. Bir sürü kişiyi ölümüne bir yarışmaya sok, canlı kalmalarının ve kurtulmalarının tek yolunu açıkla ve aradan çekil.

 

İşte BTOOM’un yaptığı da bu. Bir şekilde icat edilmiş bir oyun var ve bir şekilde insanlardan nefret ettikleri kişileri bu sisteme dahil etmeleri istenmiş. İsmini yaz 3346’ya gönder, takım elbiseli adamlar istediğini kaçırsın tadında bir mevzu.

 

Protagonistimiz Sakamoto Ryouta, 22 yaşında ve annesi ile yaşıyor. Bir baltaya sap olamamış, okulunu bırakmış, çalışmıyor ve düzenli olarak BTOOOM! adındaki oyunu oynuyor. Oyunun liderlik sıralamasında ilk 10 içindeki tek Japon ve bireyselde dört yıldızlı, oyun ikincisi bir karakter.

İşsizliği dolayısı ile annesiyle yaşadığı geçimsizlikler sonunda, annesi onun adını yazıp oyuna gönderiyor ve kendisini bir adada, sanal alemde herkesin üzerine çıktığı oyunun temel kurallarıyla bezeli bir ölüm kalım savaşının ortasında buluyor.

 

Yedek protagonistimiz ise bir hatun, Mimori Suzuko. Hemen her “güzel kız” ya da “kahramanın kızı” motifinde olduğu gibi güzel, genel olarak akıllı ve kahraman ona aşık ya da aşık oluyor.

Onun hikayesi de okul arkadaşlarına bazı üst sınıftan çocukların tecavüzü ile başlıyor. Kaçıp kendisini kurtarıyor ama arkasında bıraktığı dövülmüş ve tecavüz edilmiş arkadaşları onun adını yazıp, oyuna dahil ediyor.

Suzuko ve Mimori başta bilmeseler de, aslında sanal dünyada BTOOM! oynarken evlenmiş iki oyuncu. Bir süre sonra olalar onları bu farkındalığa getirse de, gelişen olaylar dolayısı ile bir türlü olmasını istedikleri pozisyona gelemiyorlar.

Anime süresince birçok farklı karakterle karşılaşıyoruz ki bunlardan bazıları eski bir paralı asker, bir avukat, 14 yaşındayken 3 kadını öldürüp tecavüz eden bir çocuk, onun babası, bir doktor diye gidiyor…

 

Gelelim mevzuya. Çizimler kaliteli ve akıcı. Genelde detaylı ve komplike alanlar çizilmemiş olmasına rağmen anlatım için yeterli kalitede bir bütünlük sağlanmış. Genelde ormanda ve orman içine yapılmış binalarda geçtiğinden ve tabi ki bu binalar terk edilmiş eski viraneler olduğundan, çizimleri çok da detaylı inceleme ihtiyacı duymuyorsunuz.

Giriş ve bitiş şarkıları güzel ama seri içinde konuyu size hissettiren keskin müzikler kullanılmamış. Zaten seri kısa olduğu için de, çok ihtiyaç duyulmamış da diyebiliriz.

Hikayenin kullanımında yararlanılan bomba tipleri fena değil, değişik kalibre ve kalitede çeşitlilik yakalamışlar. Onları kullananlar arasındaki tutarlılığı da oyun mantığında açıklamaları güzel olmuş. Her bombayı herkes kullanamıyor yani.

 

Mevzu şu ki, evet yeterli kalitede bir anime sağlanmış ama insanı rahatsız eden öğeler de yok değil. Bir kere tüm erkeklerin tecavüzcü gibi gösterilmesi pek hoş değil. “Savunmacı ve sığınmacı kadın” anlatımını da rahatsız edici buldum. Ailelerin ve arkadaşların birbirini öldürülmen için satışa getirmesi mantığı da biraz psikolojiyi zorluyor, kabul edelim.

 

Eğer ki Highschool of The Dead, Sword Art Online, Battle Royale ve Hunger Games arası karma bir şey istiyorsanız, biraz da kısa sürsün diyorsanız, tercihiniz BTOOOM! olmalı. Hata da yapmazsınız, sıkılmadan izlersiniz.

 

Bölümler:

Start
The Bloody High School Girl
Survival
Best in the World
Attack
Night of Sacrifice
Virtual Bride
White Ghost
The Strongest Player
High Level
Revival
Bonds

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir