Black Magic M-66 [OVA] [1987]

Black Magic M-66

 

80’lerin en kalite hediyesi, robotlu, dijital askerli, insan görünümlü sibernetik yapay insanlarla dolu yapımlar oldu galiba?

M-66’nın da bu konuya eğildiğini ilk cümleden açık verdiğimize göre hemen bir açıklama yapabiliriz.

Japon ordusu M-66 adında özel bir asker üretir. Özellikleri tamamen robotik ve yok edilemez olan bu ürünlerden iki tanesi kaçar ve tüm askeriye de peşlerinden gider.

İlkini birkaç can kaybıyla yok etmeyi başarırlar ama maalesef ki diğeri ortadan kaybolur. Kayıp M-66’nın hedefi, tasarımcılarının torunudur.

Evet, belki konu fazla klişe ve gerçek üstü ama gene de bir şans verin.

Bir kere bu OVA’nın arkasında Masamune Shirow var. Ghost In The Shell, Applesedd kalitesi ne ise, bunda da aynı çizgiyi bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Düzenli bir aksiyon çizgisi, beceriksizden ve beklenilmezden kahraman yaratması ve robotlarla olan doğru gösterim becerisi sayesinde, bu yapım karşımızda hiç de fena sayılmayan bir ürün olarak dikiliyor.

İkinci olarak bir OVA olmasına ve öncesini ve sonrasını anlatmıyor olmasına rağmen, sizi konun içine çeken ve kısacık sürede işine başlayıp bitiren bir yapısı var. Her ne kadar temelde OVA’ların eksik ve kesin yapımlar olmamasını arzulasak da, genelde bağlı oldukları seriden sonra özel bir bölüm olarak ya da bağlı olacakları seri veya film çıkmadan önce bir tanıtım aranjmanıymış gibi sunulmalarından ötürü biraz kafamızın da karıştığı aşikar. Buna rağmen M-66’yı her şeyin dışında bir kısa film olarak da izlemek mümkün olduğundan sorun yaşamıyoruz.

Üçüncü ve son olarak da tabi ki esas karakterimizin sıradan biri gibi başlayıp, konuyu sahiplenmesi dolayısı ile kendimize yakın hissetme boşluğumuzu doldurabilmesi. Yani aslında bir kameramandan her türlü ekipmanı kullanmasını bekleyemeyiz, tabi özel bir eğitimi yoksa, ama Sybel (Sibel?) elinden geleni ardına koymuyor ve asker ne kullanıyorsa topuydu tüfeğiydi demeden kaptığı gibi sahipleniyor olayı.

Biraz ciddi, biraz “gag” (komikliklerle dengeli) bir OVA arıyorsanız, M-66 bu işi iyi becerenlerden. Gag tarafı çok hafif ama yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir