B Gata H Kei [TV] [2010]

B gata H Kei

Bir yapımda en güzel şey, ki bu özellikle animelerde geçerli benim için, neyi nasıl anlatacağını bilmesi ve dozu daima iyi ayarlayabilmesidir. Yani ne izlediğinizi biliyorsanız, beklentilerinizin üzerine çıkması ne kadar güzelse, beklenti çıtasına erişemeyeceği noktada saçmalamaya başlaması da o kadar acı vericidir.

B Gata H Kei’yi bu başlıkta incelersek, son yılların en muhteşem komedi ecchi yapımı olduğuna garanti verebilirim. Bu kadar güzel bir harman, bu kadar eğlenceli bir yapım olmasını beklemiyorken, birkaç kere tekrar izlememe rağmen hala çoğu sahnesinde kahkahalara boğuluyor olmam da benim kazancım oluyor.

Yamada’nın bir hayali vardır. Lise dönemi boyunca, en az 100 erkekle beraber olmak. Bunun için de bir yerden başlaması gereklidir. Vücudu güzel, tatlı dilli, şeker gibi sesli, tam da “tanrının lütfu” ayarında bir hatundur. Tek eksiği, henüz cinsel deneyimi olmaması ve bu açığı kapatmak için hemen her yola başvuracak kadar fütursuz olmasıdır.

Diğer yanda da pasif karakterimiz Takashi var. Sıradan ve standart bir liseli figürü. Ne diğer erkeklerden üstün bir tarafı var, ne de başına geleceklerden haberi. Ama arzuları ve utangaç yapısı ile, Yamada’nın ilk adayı olmasının verdiği bilinçsizlik ruhuna işlemiş durumda. Kısacası, daha ne yapacağını bile bilemez bir halde.

İşte bu iki çılgının karşılaştığını düşünün. Bir yanda kendini bir hediyeymiş gibi sunan ama nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmeyen bir afet, diğer yanda da ne istediğini bilen ama üzerinde “gel benimle ol” tabelası asılı bile olsa hatunlara yaklaşamayan bir delikanlı. Hikayenin çıldırma noktasına gelmiş bulunmaktayız.

Bundan sonrası tamamen Yamada’nın sürüklediği ve Takashi’nin ayak uydurmaya çalışıp beceremediği bir delilik olarak anlatılıyor ve komedi düzeyi giderek artıyor.

Yamada tam olarak “ne yapmam gerek bilmiyorum ama sanırsam seksi kıyafetler giyer ve artık yapmamız gerektiğini söylersem erkekler beni anlar” kafasında hareket ediyor. Takashi ise tam tersine, üzerine bile çıksalar “bir şey yapsam yanlış anlaşılabilir muhtemelen, biraz daha bekleyeyim en iyisi” tadında. o kadar keyifli bir ikili oluşturuyorlar ki, kelimenin tam manasıyla “anlatılmaz, yaşanır” diyebiliyorum sadece.

Tabi muhabbet ve ilişki dışında, konunun daha başında rotadan şaşması da ayrı bir keyifli. 100 erkek fikriyle yola çıkan Yamada’nın daha ilkinde çakılmış ve çözüme gidemiyor oluşunu izlemek tam bir destan. Bütün seri boyunca klişelerden uzak bir gelişim süreci var ve yönetmen sizi mevzuya dahil olan adammış gibi senaryoda tutuyor. Sanki elinizde kamera, bu ikilinin saçma sapan komikliklerini kayıt altına almanız gerekiyormuş da, o yüzden etrafta gezinen birisiymişsiniz gibi takip halindesiniz. Bu yüzden de ortamdan kaçma gibi bir şansınız olmuyor, kaldı ki zaten bir saniyesini bile kaçırmak istemiyorsunuz.

Seriyle ilgili tek bilmeniz gerektiğini düşündüğüm detay, sonunda işler bir şekilde bağlanırken ecchi dozu ufacık aşılıyor. ona hazırlıklı olun. Yoksa zaten gözünüzü ekrandan hiç alamıyorsunuz.

Müzikler eğlenceli ama bu serinin zaten müziklerle işi yok. Gerçekten de aynı fikirde olacağınızı inandığım şekilde, izlerken arka planda çalanlarla ilgilenemiyorsunuz.

Çizimlere ve detaylardaki kaliteye de ayrı bir başlık açmak isterim açıkçası. Kısaca bahsetmek gerekirse, konuya dahil olması gereken ne kadar detay varsa, tam olarak önünüze servis ediliyor. Sihirbazların ve pandomim sanatçılarının bir kalıbı vardır. Seyircinin ilgisinin nereden uzaklaştırman gerekiyorsa, öyle enteresan bir hareket yapman gerekir ki senin arka planda ne yaptığınla ilgilenemesinler. işte B Gata H Kei’nin kalitesini buradan da anlayabilirsiniz. ne zaman ki başka bir anlatıma geçilmesi ya da konunun genişletilmesinden önce bir ara verilmesi gerekirse, yönetmen ufak bir ara hikayeye sizi bağlayıp, asıl anlatılması gerekeni arkada hazırlıyor. gerçekten muazzam bir iş örneği.

Ayrıca bölüm isimleri de ayrı bir fantezi. Sadece bölüm isimlerini okuyarak bile eğlenmek mümkün.

Uzun lafın kısası, senelerdir böyle keyifli bir komedi, böyle sınırları tam yerinde çizilmiş bir ecchi izlememiştim. Hatta o kadar ki, bu türdeki listemde, “Golden Boy”un hemen arkasına yazıyorum kendisini.

Bölümler;

Boy Meets Girl. Let Me Have Your “First Time”! – Big Gambit After School! Why Don`t We Start With a Kiss?
Oh, Yeah! Let`s Go to a Pool! You Wanna See Me in a Swimsuit, Right?! – Here Comes the Rival! Who`s That F-Cup Girl?!
Suddenly So Close in the Darkroom! Kinda Dangerous Club Activities?! – Passionate School Festival! I, Yamada, Will Be the School`s Queen!
Romantic Christmas Eve! What Does the First Kiss Taste Like? – I Can`t Go Back Empty-Handed! Let`s Go to the Make-Out Park!
Yamada`s Level Increased! She Learned How to Deep Kiss! – Work on Your Naughty Power! I`ve Never Felt a Sensation Like This Before…
Kanejo Is Coming! I Can`t Stand That Sparkle! – Behind That Rosy Smile Is… Kanejo`s Dark Secret!
Major Duel in School Swimsuits! I`m Not Gonna Lose Against You! – Memories of a Summer Day… Yamada Returns to the Wild!
Yay! It`s a School Trip! No Chance to Be Alone… – I Have to Tell You That I L… The Trip Causes a Great Fuss!
Oh No! In Front of Everyone… I Never Said I Don`t Like You… Autumn. – Put Your Hopes in Field Day! Suit Yourself… Autumn.
The Kanejo Family! Richy Brother`s Sparkling Secret! – On My Way to Love? Don`t Hit on My Kosuda!
Year 2 Class H`s Christmas Eve! Take Me to Bed! – Kanejo Is Watching?! A “Live” Broadcast That Pushes the Limits!
The World Revolves for Us! Goodbye… B Gata H Kei! – Yamada Turns Into an Angel! Farewell! B Gata H Kei!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir