Area no Kishi [TV] [2012]

Area no Kishi

Uzun süredir aksiyon ve romantik animeler izledikten sonra, insan durup bir düşünüyor “en son ne zaman sporla alakadar bir anime izledim ben acaba” diye. Sonucunda da önünüze gelen seçenekleri değerlendirmek durumunda kalıyorsunuz ve eğer aralardan sıyrılan bir şey varsa, şansınızı deniyorsunuz. İşte böyle bir hadiseyle geldi “Area no Kishi ile tanışıklığımız.

Kahramanımız Kakeru Aizawa, yeterince güçlü ve yetenekli bir futbolcu olmadığına inanan, bu yüzden de okul takımının menajerliğini yapan bir kardeşimiz. Ağabeyi Suguru Aizawa ise, aynı takımın forveti ve Japonya genç millilerinde oynayacak kadar da becerikli.

Suguru’nun düşüncesi, kardeşinin çok iyi bir futbolcu olduğu ve daha da iyi olacağı yönünde olsa da, maalesef ki kardeşi o kadar da atılgan ve açık fikirli değil. Bu yüzden de ağabeyi ile sürekli bir kavga ve didişme halinde.

Serinin henüz başında trajik bir olay oluyor ve mevzu yön değiştiriyor. Sanki “ağabeyiyle didişen çocuk, onun gazına gelir ve birlikte Japonya Genç Milli Takımı’na yükselir” gibi başlamışken, beklenmedik bir olay dolayısıyla seri “zorunlu ilerleme” halini alıyor. tam olayı anlatmak istemiyorum, yoksa işin keyfi kaçar. zaten çok erken bir şey olduğun“an, hemen görebilirsiniz.

Kendi klasmanında Tsubasa, Hungry Heart, Aoki Densetsu Shoot! ve Giant Killing ile yarışan bir çalışma olarak, zaten az örneği olan bir türün ortalamasının ne altında ne de üstünde kalarak standart bir çizgi tutturuyor diyebilirim.

Aslında bayağı uzunca olduğunu da düşünürsek (37 bölüm pek de kısa sayılmaz), biraz daha tuttuğunu koparan bir şey bekliyordum diyebilirim. Her ne kadar izlemesi keyifli olsa ve sizi sıkmasa da, Tsubasa ve Hungry Heart gibi süper hareketlerden uzak dursa ve Aoki Densetsu Shoot! ve Giant Killing gibi düşünsele oynamasa da, insan biraz daha sıyrılmasını istiyor yeni çalışmaların. nihayetinde elinde eski örnekler var ve işin sadece onların açtığı yoldan yürümekse, sabah akşam aynı şeyleri izliyor olurduk.

Çizim kalitesi olarak da bir katma değeri yok açıkçası. Renkler bildiğiniz renkler, animasyonlarda da öyle bizi alıp götürecek bir ekstra bulamadım.

Konu işleyişe gelirsek, o ayrı bir mevzu. Normal şartlarda bu tarz animelerde bir sürü ekstra ve ortalamanın üzerinde fantastiklik içeren hikayeler silsilesi olması lazım ama neyse ki Area no Kishi daha sakin bir çizgide ilerliyor. Anlatmak istediklerini doyurucu bir şekilde ve konuyu bozmadan, serpiştirerek ama birbirleriyle bağlantılı olarak aktarıyor. Biraz spor, biraz romantizm, biraz rekabet, biraz komedi ve biraz da dram izliyorsunuz. Açıkçası yönetmene ve mangakasını, bu başarılı çalışmalarından ötürü saygılarımı iletiyorum.

Peki bu seriyi izlemek size ne kazandırır? Aslında diğer futbol temalı animelerden farklı olarak, bu seriyi sadece spor izlemek istemeyenler de takip edebilir. Tabi ki esas kou futbol ve spor etrafında dönüyor ama bir yandan da liseliler var, aşk hikayesi var, aileler var. Var da var yani.

Ortalamanın üzerinde olmasından dolayı izleyin derim ama bana kalırsa işiniz futbol izlemekse, sadece az seçenekten birisi olduğu için tercih edilebilir.

Bölümler:

I Like Soccer
Knight in the Area
A Brother`s Pulse
Last Pass
Enoshima High Football Club?!
Clash! FC vs. SC!!
Return of the King
Conclusion
Panic at the Training Camp?!
Little Witch
The Division of the Soccer Club
Enoshima Soccer Club Reborn
Raising the Curtain! Inter-High Qualifiers
The Mythical Feint
Strong Opponent!? Tsujidou
The Empty 3 Seconds
Leonardo Silva
Seven`s Rival
Iron Wall!! Four Rows
Appearance of the Phi Trick
Festival Music is the Melody of Love!?
Emperor Tooru Asuka
Desperate Situation
Tenacity to Win
Fierce Battle! Finale
Professional
Ryoma Goes!
The Summit Battle! Kamakura vs. Shukyu
Partly Cloudy
U-16 Representative Training Camp
World Match Debut
Welcome Home, Romeo-sama!?
New Challenger
Raise the Curtain! High School Championship
New Total Football
Storm Warning
Kickoff!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir