Anti-Magic Academy: The 35th Test Platoon [Manga][2012]

Anti_Magic_Academy_Cover

Cadıların karşısına dikilmeleri için Büyü Karşıtı Eğitim Okulında özel askerler eğitilmektedir. Eğitimi tamamlayanlar, engizisyon üyeleri haline gelir ve cepheye iner. Tabii cephenin sokaklar olması da ayrı mevzu.

Mangaka: Touki Yanagimi
Yıl: 2012-2014
Bölüm: 12
Durum: Tamamı İngilizce taranmış
Not: 6,5/10
Diğer bilgiler: Çok daha uzun sürebilir, harika bir tat bırakabilirdi.

Konu

Büyü Karşıtı Okul ve 35. Test Müfrezesi’ne selam durun. Okulun en itilmiş, kimseyle anlaşamayan, kimseyle de anlaşmak istemeyen ekibi. Her birinin meziyetleri kesinlikle istisnai olmakla birlikte, başkalarıyla anlaşamadığınız sürece özel değil ama sadece garip oluyorsunuz.

Büyülü tehlike ve tehditlerin günün bir parçası olduğu dünyamızda, büyüleri durdurmak ya da cezalandırmak için gereken karşılığı sadece engizisyoncular verebiliyor. Büyü Karşıtı Okul da işte bu engizisyoncuların eğitildiği bir yer. Ekibimizin bu okulun en itilmiş ve notları en kötü grubu olmasına ya da öyleymiş gibi görünmesine şaşırdık mı?

Günün birinde çıtır bir kardeşimiz de bir anda ekibe katılıyor ve olaylar gelişiyor. Hayat böyle işte.

Düşünceler

Anti-Magic Academy: The 35th Test Platoon’un mantığı net şekilde Highschool of The Dead ile kapışır. Seksi, detaylı, silahlı ve hafif meşrep. Konu iyi başlıyor, sizi içeri çekmeyi de başarıyor ama ya sonra?

Bir kere şunda anlaşalım; her ne kadar LN takipçisi olmasam da, bir şekilde okumuşluğum ve genellikle LN’lerin mangaya adam gibi aktarılamadığını düşündüğüm olmuştur. Hatta belki de geneli böyledir. LN takipçileri daha güzel yorum yapar. AMA’nın takıldığı ilk nokta burada başlıyor. LN derinliği ya da akıcılığı maalesef mangada yok. Ayrıca bazı taramalar o kadar sade kalıyor ki, bazı sayfalarda resmen yalnız hissediyorsunuz. Tabii kimseye kızmak gibi bir derdim yok ama bana göre gerçekten de kayıp olmuş.

Hikaye harika başlıyor. Temeli var, karakterler iyi yerleştirilmiş, mekanlar ve düzen yerinde ama ne bizimkiler dışındaki tipler, ne de hikayenin arka planında neler döndüğü hakkında bir fikrimiz yok. Hatırlatmalar ve geri dönüşler fena değil ama hızı o kadar alakasız bölüyor ki, tam bütün yükü sırtlanmış ve diğer sayıya geçmeye çabalarken bir anda olmayacak gariplikte bir ara hikayeyle karşılaşıyoruz. İşin kötüsü onların da ortalamadan iyi olması ve o yüzden boşta kalmanız. Sevmekle kapatıp gitmek arasında bocalattırıyor.

Gönül istiyor ki uzun sürsün, anlatsın, derinleşsin, yorsun ama onun yerine bir anda öyle hızlı kesiliyor ki, okuduğunuz onca bölümün tadını resmen kirletiyor. Yani aslında o kadar güzel ve potansiyeli olan bir manga ki, bitirilmiş olması insanı rahatsız ediyor.

Bu arada unutmadan: Takeru silahları sevmeyen bir kılıç delisi… Ouka tam bir yetenek, silah ve dövüşte usta… Usagi bir keskin nişancı ama kendine güvenmediği için heyecanlanıyor ve elleri titriyor… Ikaruga ise tam bir bilgisayar ve silah delisi. İşi olmayan sistemlere girip çıkmak ve silahları “bir şekilde” güncellemek gibi bir huyu var. İşte bu ekip üzerinden yürüyoruz.

Toparlayalım lütfen

AMA gerçekten güzel ve potansiyelli bir manga olmasına rağmen, nedense LN ve anime ile toparlanıp üzeri örtülmüş gibi görünüyor. Önü arkası aslında ne kadar sağlamsa, sırf konuyu kilitleme arzuları yüzünden geri kalmış. Açıkçası hemen okunup toparlanabilecek bir seri olduğu için tavsiye ederim. Hele ki LN okuma alışkanlığı olan biriyseniz, etraflıca takip edip büyümek olası.

Tek cümleyle özet geçsek?

Adam gibi yapmayacaksanız insanı heveslendirmeyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir