Air Gear [OVA] [2010]

Air Gear’ın İlk serisini izledikten sonra, TV sürümünden bahsediyorum tabi, aklımdaki en büyük dert, bir şekilde mangasına başlayıp bitirmekti. 30. pafta civarlarında gelen OVA bir miktar ara verdirtti ki, aslında iyi de oldu.

Bu OVA toplamda 3 bölümden oluşuyor ve aslen olayların açılımını anlatmaya çalışıyor gibi gösteriliyor. Pek başarılı olmamakla birlikte, Air Gear sevenler için bir nevi tenefüs olmuş denilebilir.

İlk bölümde, Sleeping Forest’in başına geçen Ringo, Regalia’ların peşindeki Genesis ve kendi yolunun kralı olan Ikki’nin mücadelesinin içeren 16. pafta anlatılıyor.

Zaman almış yürümüş durumda olduğu için Ikki’yi ve diğerlerini biraz farklı görüyoruz ama TV serisinden alıştığımız ve manga dolayısı ile olmasını beklediğimiz çoğu şey artık karşımızda. Simca sakinlemiş, Ringo saldırganlamış, Ikki ise hala “kafası karışık ama güçlü” durumda.

Aslında anlatacak fazla bir şey olmamakla birlikte, manganın gerçekten en sert, basit, duygusal ve bitmesi gerektiği şekilde bağlanan kavgası için hazırlanan bir bölüm olarak oldukça başarılı. Hatta hedefi 12’den vuruyor diyebiliriz.

İkinci ve üçüncü bölümlerde ise, Kogarasumaru ve Sleeping Forest’in bir yan yol bulma çabaları ile Inorganic Net hikayeleri var.

Animasyonlar harika, dövüş sahneleri akıcı ve kendisini izletiyor. Müzikler gene çok keyifli ama TV serisinde olan şey burada da devam ediyor; hızlı bir çıkış ve ani bir fren. Bu OVA’dan bir damla bir şey anlamak istiyorsanız, ya animeyi izleyip, internet ve mesaj panolarında vakit geçirmiş olmanız ya da mangayı yalayıp yutmuş olmanız lazım. Yoksa hiçbir şey ifade etmeyen bir boşluğun ortasında kalıyorsunuz.

Zaten karakterlerin br anda büyütülmüş olması konusuna girsem sayfalar dolusu yazarım da, 25 bölümü “nereye bağlayacaklar” diye izlerken, bir anda tüm karakterlerin sürüyle basamak çıkmış olduğu bir noktaya fırlatılıyorsunuz.

İlk bölümü bir şekilde orijinal seri ile takip etmek kolay olsa da, ikinci ve üçüncü bölümler olayı tamamen başka bir boyuta taşıyor ve bambaşka bir şey izliyor gibi hissetmenize sebep oluyor. Öncesiyle sonrası arasında bir bağ olmadan, garip bir sekans aralığına kapatılıyorsunuz.

Fan servisi aynı hızla devam ediyor. Güzel hatunlar, yuvarlak kıvrımlar ve göğüsler için beklemede kalın. Ne diye abartmaya kasıyorlarsa artık…

Gönül isterdi ki TV için ikinci, hatta üçüncü sezonlar gelsin ama öyle bir duyum yok malesef. Bari insan arayı özetleyen bir film yapar da izlettirir ama bizi dinlemiyorlar zaten.

Sonuç şu ki, Air Gear’ı ve OVA’larını bayağı seviyorum. Ama kabul etmek gerekir ki çok fazla açığı, sorunu ve sorusuyla sıkıntı yaratmakta üzerine yok.

Bölümler:

Which Side Will You Decide On? The Wind King vs The Thorn Queen!
Get the GT’s Eternal Seed! Kogarasumaru vs Inorganic Net!
Time To Be Brave, Nakayama ! Kogarasumaru Goes All Out for Battle!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir