Tasogare Otome x Amnesia [TV] [2012]

Tasogare Otome x Amnesia

2012’nin en başarılı animelerinden. Bir ruhu hayata bağlamak için neler gerekir?

Kahramanımız Teichi Niiya, Seikyou Koleji’ne başladığı ilk gün bir şekilde kayboluyor -diyelim- ve hikayenin temelindeki Yuuko ile tanışıyor. Okul binasında karmaşık koridorlar arasında çıkışı ararken daldığı bir odada bir boy aynası, aynadaki görüntüde de bir kız onu karşılıyor. İşte kızımız Yuuko bu noktada sahneye giriyor. Biraz muhabbet sonrasında Yuuko’yu sadece kendisinin görebildiğini ve onun aslında bir hayalet olduğunu anlamasıyla birlikte, enteresan olaylara giriş yapılıyor.

Japonların hayalet hikayeleri malumunuz ki bayağı meşhurdur. Yuuko’nun hikayesi de -ismen o olduğu tam bilinmese de- okul içinde çok uzun sürelerdir bilinen ve korkulan bir durumda. 60 sene önce okul binasında ölmeye terk edilen ve o günden beridir de herkese musallat olan hayalet mevzularından bir tanesi olarak tanınmakta.

Durum hakkında bilgilenen Teichi, aynayı bulduğu odanın girişini Paranormal Olaylar Kulübü haline getiriyor ve sürekli orada takılmaya başlıyorlar. Tabi hikayenin dış kabuğunu da burada öğreniyoruz. Yuuko ölmeden önce ne olduğu, başına neler geldiği hakkında hiçbir şey hatırlamıyor. Yani “Dusk Maiden of Amnesia” (Hafızasını yitirmiş alacakaranlık bakiresi) işte.

Bu arada hikayenin diğer müdavimleri saf ve çocuksu bir kız olan Momoe ile sert yapılı ama güzel Kirie. Momoe paranormal olaylara bayağı ilgili ama etrafındaki hayaleti farkedemeyecek kadar saf. Öyle ki, Yuuko’nun ona yaptığı şakaları bile hayalet hikayelerine bağlayıp, Teichi’nin “yok yok değildir” demesi ile unutabiliyor. Kirie biraz daha ciddi bir konumda. Yuuko’yu görebilen ikinci kişi de o. Zaten bir hayaleti görebiliyor olduğu için, paranormal olaylar konusunda daha bilinçli bir tablo çiziyor.

Giriş, gelişme ve sonuç için; hayaletle tanışma, hayaletin hikayesini öğrenme ve çözme, hayaleti ışığa gönderme basamakları da standart aslında ama Teichi’nin bu taraklarda hiç bezi olmamasıyla beraber, Yuuko’nun da onu bırakmaya hiç niyeti yok.

Teichi’nin Yuuko ile olan ilişkisinde bir detay daha var. Yuuko’nun hayalet olmasının bir sonucu olarak -görülmemesinin dışında-, kimse de ona dokunamıyor. Bu kuralı net olarak sadece Teichi bozabilirken -dokunmak, çekiştirmek, itmek, dayak yemek gibi-, bir süre sonra Yuuko ile Kirie’nin ilişkisini de “temas” aralığında görebiliyoruz.

Yani aslen hikaye Yuuko’nun Teichi’yle olan bağını, Teichi’nin onun başına gelenleri çözmeye çabalamasını, bu arada okuldaki hayalet hikayelerini hem araştırıp hem de bertaraf etmelerini, bir diğer yandan da Kirie ve Momoe’nin Teichi ile yakınlaşmalarını anlatıyor. Son bölüme gelene kadar da hikayenin çok fazla konuyu kaydırıp -iyi manada- farklı basamaklara taşındığına şahit oluyoruz.

Aslen bir korku hikayesi gibi başlayan, ardından harem, ecchi, polisiye gibi türlerde devam eden seri yarım sezonluk olsa da -toplamda 12 bölüm-, vadettiğinden fazlasını sunuyor. Çizim kalitesi tabi ki çok iyi. Artık kötü çizimli anime çok seyrek çıkıyor ki onun da ya konusu, ya müzikleri artık neyse çok çok iyi oluyor ki açığını kapatsın. Müzikler deseniz harika ki giriş ve bitiş şarkıları beni benden alıyor. Konu da eğer bilinçli tüketici iseniz çok başarılı. Beğenmeyenleri de okudum, gördüm ama çok sağlam dayanakları yok. Genelde “tür bağımlı” anime izleyicilerinden kalır not alıyor.

Benden bir eksi olarak, bina tasarımında hata yapılması gelebilir. Birkaç bölümde dikkat edin, kahramanlar düzenli sabit bir yöne doğru gitseler de kayboluyorlar. Dış çizimde ise o kadar karmaşık bir tasarım aksettirilmemiş. Bu kadar yani.

Göğüsler, hafif yollu erotizm, güzel kızlar, aşk hikayesi, polisiye, harem, korku hikayeleri, drama… Bence yeterli ve hatta fazla bile.

Bölümler:

Ghost Maiden
Maiden of a Chance Meeting
Maiden of Dusk
Maiden of Dawn
Maiden of Longing
Maiden of Vengeance
Maiden of Oblivion
The Maiden of Recollection
Maiden of Hatred
Maiden of Loss
Maiden of Bitter Tears
The Dusk Maiden

Özel bölüm: Demon Slayer Maiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir